79584-003 Black & Gold 2 Light LED Wall Lamp with Ribbed Frosted Glass
79584-003 Black & Gold 2 Light LED Wall Lamp with Ribbed Frosted Glass
Day
Hour
Min
Sec
€101.15
€119.00
You save: €17.85
Ex Tax: €82.24
- Model: 79584-003
3 views
The wall light combines matt black with satin gold accents for a refined two-light design that balances modern edge with timeless elegance. Clean lines and contrasting finishes create a striking wall feature while the dual LED-compatible fittings cast a warm, inviting glow. Perfect for hallways, living rooms or bedrooms, the wall lamp delivers both style and practicality, bringing a touch of contemporary sophistication to your home.
| Product Info | |
| Product Code | 79584-003 |
| Maximum Wattage (W) | LED 12W |
| Dimensions | |
| Depth (cm) | 9 cm |
| Height (cm) | 42 cm |
| Width (cm) | 6 cm |
| Bulb | |
| Energy Efficiency Class | F |
| Bulb Included | Yes |
| Colour Temperature (Kelvin) | Warm White |
| Lamp Holder Type | Integrated LED |
| Lumens Output | 788 lm |
| Number of Lights | 2 |
| Type of Included Bulb | LED (build-in) |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Gold, Black |
| Frame / Base Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | White |
| Shade / Diffuser Material | Glass |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 2 (Double Insulated) |
| IP Rating | IP20 |
| Switch Type | Mains Operated |