79751-003 Red Ceramic Table Lamp with Natural Linen Shade
79751-003 Red Ceramic Table Lamp with Natural Linen Shade
Day
Hour
Min
Sec
€141.95
€167.00
You save: €25.05
Ex Tax: €115.41
- Model: 79751-003
2 views
Light bulb(s) not included
The Table Lamp makes a bold statement by combining vibrant colour with elegant form. Its porcelain base is finished in a rich, deep red glossy glaze with an indented dimple motif for added texture and character. Topped with an ivory linen shade and antique bronze lamp holder, it creates a warm, balanced glow, complemented by a luxury black braided cable with an in-line switch. Perfect for living rooms, reception areas, larger bedrooms or hallways, delivers striking colour and presence while retaining a refined contemporary style. The table lamp comes complete with a Natural Linen Drum shade.
| Product Info | |
| Product Code | 79751-003 |
| Maximum Wattage (W) | LED 10W |
| Dimensions | |
| Diameter (cm) | 39 cm |
| Height (cm) | 68 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Lamp Holder Type | E27 |
| Number of Lights | 1 |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Other |
| Frame / Base Material | Ceramic |
| Shade / Diffuser Colour | Beige |
| Shade / Diffuser Material | Fabric / Organza |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 2 (Double Insulated) |
| IP Rating | IP20 |
| Switch Type | Rocker Switch |