79783-003 - Base Only - Rechargeable Matt Black Table Lamp
79783-003 - Base Only - Rechargeable Matt Black Table Lamp
Day
Hour
Min
Sec
€67.15
€79.00
You save: €11.85
Ex Tax: €54.59
- Model: 79783-003
8 views
The rechargeable table lamp offers cordless convenience with a matt black base and USB-C charging, delivering up to 7 hours of light. A 3-stage touch dimmer allows you to set the perfect ambience, while the efficient LED ensures low energy use. Simply add a shade of your choice to create a bespoke look. Perfect for living rooms, bedside tables, dining areas, or even bringing a warm glow outdoors (not waterproof). A stylish, adaptable design that brings freedom, comfort and personality to your lighting. This is a base-only product; shade sold separately.
– Shades are sold separately
– We recommend our 15 cm fabric shade.
| Product Info | |
| Product Code | 79783-003 |
| Maximum Wattage (W) | LED 2.4W |
| Dimensions | |
| Diameter (cm) | 10 cm |
| Height (cm) | 24 cm |
| Bulb | |
| Energy Efficiency Class | F |
| Bulb Included | Yes |
| Colour Temperature (Kelvin) | Warm White |
| Lamp Holder Type | Integrated LED |
| Lumens Output | 239 lm |
| Number of Lights | 1 |
| Type of Included Bulb | LED (build-in) |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Black |
| Frame / Base Material | Metal |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 3 |
| Extras | Dimmable LED, Build In USB, Rechargeable |
| IP Rating | IP20 |
| Switch Type | Touch Lamp |