79859-005 Polished Chrome Wall Lamp with Clear & White Glass
79859-005 Polished Chrome Wall Lamp with Clear & White Glass
Day
Hour
Min
Sec
€43.35
€51.00
You save: €7.65
Ex Tax: €35.24
- Model: 79859-005
9 views
Light bulb(s) not included
Illuminate your bathroom with the wall lamp, featuring a polished chrome finish and a vertically ribbed cylindrical glass shade. Designed to complement modern and minimalist interiors, the fixture emits a soft, warm glow that enhances the ambience of any space. The pull cord switch offers convenient operation, making it ideal for placement near mirrors or vanity areas.
| Product Info | |
| Product Code | 79859-005 |
| Maximum Wattage (W) | LED 3.5W |
| Dimensions | |
| Depth (cm) | 10 cm |
| Height (cm) | 17 cm |
| Width (cm) | 10 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Lamp Holder Type | G9 |
| Number of Lights | 1 |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Chrome |
| Frame / Base Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | Transparent / Clear, White |
| Shade / Diffuser Material | Glass |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 1 |
| IP Rating | IP44 |
| Switch Type | Pull Cord Switch |