79860-005 Polished Chrome 2 Light Wall Lamp with Clear & White Glass
79860-005 Polished Chrome 2 Light Wall Lamp with Clear & White Glass
Day
Hour
Min
Sec
€61.20
€72.00
You save: €10.80
Ex Tax: €49.76
- Model: 79860-005
8 views
Light bulb(s) not included
Brighten up your bathroom with this sleek, contemporary twin-wall light, designed with a high-shine chrome finish and two elegant ribbed glass cylindrical shades. Perfectly balanced and horizontally mounted, this fixture casts a warm, diffused glow ideal for vanity or mirror lighting.
| Product Info | |
| Product Code | 79860-005 |
| Maximum Wattage (W) | LED 3.5W |
| Dimensions | |
| Depth (cm) | 10 cm |
| Height (cm) | 10 cm |
| Width (cm) | 25 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Lamp Holder Type | G9 |
| Number of Lights | 1 |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Chrome |
| Frame / Base Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | Transparent / Clear, White |
| Shade / Diffuser Material | Glass |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 1 |
| IP Rating | IP44 |
| Switch Type | Pull Cord Switch |