80050-001 Marine Grade Brushed Stainless Steel Bollard
80050-001 Marine Grade Brushed Stainless Steel Bollard
€226.00
Ex Tax: €183.74
- Model: 80050-001
3 views
A stylish marine-grade bollard is constructed from 316L stainless steel and polycarbonate; it is suitable for both domestic and light commercial applications in and around coastal locations.
The bulb for this fitting is the E27 stick shape in CCT (3000K, 4000K and 6500K colour temperature)
| Product Info | |
| Product Code | 80050-001 |
| Maximum Wattage (W) | LED 10W |
| Dimensions | |
| Diameter (cm) | 15.6 cm |
| Height (cm) | 100 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Lamp Holder Type | Other |
| Number of Lights | 1 |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Grey / Silver |
| Frame / Base Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | Transparent / Clear, Grey / Silver |
| Shade / Diffuser Material | Metal, Acrylic / Plastic |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 1 |
| IP Rating | IP44 |
| Switch Type | Mains Operated |