80052-001 Outdoor Matt Black PIR Bollard
80052-001 Outdoor Matt Black PIR Bollard
€186.00
Ex Tax: €151.22
- Model: 80052-001
3 views
Light bulb(s) not included
A stylish bollard is constructed of die-cast aluminium alloy & polycarbonate, it is suitable for use in most applications, including gardens, patios and courtyards. Complete with a built-in PIR.
- Complete with a built-in manual override PIR
- 100lux -2000lux. 110˚ detection angle,4m maximum range with a 10±5 sec - 5±1 min timer function
| Product Info | |
| Product Code | 80052-001 |
| Maximum Wattage (W) | LED 10W |
| Dimensions | |
| Diameter (cm) | 17 cm |
| Height (cm) | 100 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Lamp Holder Type | E27 |
| Number of Lights | 1 |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Black |
| Frame / Base Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | Transparent / Clear |
| Shade / Diffuser Material | Acrylic / Plastic |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 1 |
| IP Rating | IP44 |
| Switch Type | Sensor |