80098-001 Brushed Satin Nickel Recessed Wall Lamp with USB & C Port
80098-001 Brushed Satin Nickel Recessed Wall Lamp with USB & C Port
Day
Hour
Min
Sec
€49.32
€58.00
You save: €8.68
Ex Tax: €40.10
- Model: 80098-001
12 views
This is a stylish and practical wall night light, designed for comfort and convenience in bedrooms and living areas. Its fully adjustable head offers 350° rotation and 90° tilt, giving you precise light exactly where you need it for reading or relaxing. Complete with a USB A + C port for charging devices bedside or sofa-side, the wall lamp blends functionality with modern design. Available in white and black.
| Product Info | |
| Product Code | 80098-001 |
| Maximum Wattage (W) | LED 3W |
| Dimensions | |
| Depth (cm) | 6.3 cm |
| Height (cm) | 18 cm |
| Other Measurements | Cut out - 17 cm x 5.7 cm |
| Width (cm) | 6.9 cm |
| Bulb | |
| Energy Efficiency Class | F |
| Bulb Included | Yes |
| Colour Temperature (Kelvin) | Warm White |
| Lamp Holder Type | Integrated LED |
| Lumens Output | 153 lm |
| Number of Lights | 1 |
| Type of Included Bulb | LED (build-in) |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Grey / Silver |
| Frame / Base Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | Grey / Silver |
| Shade / Diffuser Material | Metal |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 1 |
| Extras | Build In USB, Build in C Type Socket |
| IP Rating | IP20 |
| Switch Type | Mains Operated |