8425-006 Outdoor Satin Silver Bollard
IP-44
-20 %
8425-006 Outdoor Satin Silver Bollard
Day
Hour
Min
Sec
€91.20
€114.00
You save: €22.80
Ex Tax: €74.15
- Model: 8425-006
1379 views
Light bulb(s) not included
This satin silver outdoor bollard light with polycarbonate diffuser is modern, sleek and stylish. The short 450mm cylindrical post has a lamp with stainless rings around the outside and a flat metal top. The polycarbonate shade is lit by an individual light, and the post is IP44 rated and fully splashproof to protect against the elements.
| Product Info | |
| Product Code | 8425-006 |
| Maximum Wattage (W) | 60W |
| Dimensions | |
| Diameter (cm) | 14 cm |
| Height (cm) | 45 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Lamp Holder Type | E27 |
| Number of Lights | 1 |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Grey / Silver |
| Frame / Base Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | Transparent / Clear, White |
| Shade / Diffuser Material | Acrylic / Plastic |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 1 |
| IP Rating | IP44 |
| Switch Type | Mains Operated |