9178-006 Antique Brass 3 Light Centre Fitting
9178-006 Antique Brass 3 Light Centre Fitting
€65.10
€93.00
You save: €27.90
Ex Tax: €52.93
- Model: 9178-006
0 views
Light bulb(s) not included
The Maypole antique brass 3-light pendant features lavish arms draping and swooping outwards for an opulent effect. The three lamp holders are mounted on long curved arms suspended from an antique brass ceiling plate, and the rich, layering effect creates a dreamy look that is both elegant and modern for any living room, bedroom, hallway or dining area. This height-adjustable pendant can be adapted to suit different rooms and ceiling heights.
| Product Info | |
| Product Code | 9178-006 |
| Maximum Wattage (W) | LED 7W |
| Dimensions | |
| Diameter (cm) | 46 cm |
| Maximum Height (cm) | 120 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Lamp Holder Type | E14 |
| Number of Lights | 3 |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Antique Brass |
| Frame / Base Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | Antique Brass |
| Shade / Diffuser Material | Metal |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 1 |
| IP Rating | IP20 |
| Switch Type | Mains Operated |