9680-008 Marine Grade Black Bollard
IP-55
9680-008 Marine Grade Black Bollard
€131.00
Ex Tax: €106.50
- Model: 9680-008
958 views
Light bulb(s) not included
Bollard range in classic style, 500mm tall. Made from a shockproof resin material, UV rays stabilized, rust and corrosion-free. Insulation class II, protection rating IP55.
| Product Info | |
| Product Code | 9680-008 |
| Maximum Wattage (W) | LED 10W |
| Dimensions | |
| Height (cm) | 50 cm |
| Width (cm) | 24.5 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Lamp Holder Type | E27 |
| Number of Lights | 1 |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Black |
| Frame / Base Material | Acrylic / Plastic |
| Shade / Diffuser Colour | Transparent / Clear, Grey / Silver |
| Shade / Diffuser Material | Acrylic / Plastic |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 2 (Double Insulated) |
| IP Rating | IP55 |
| Switch Type | Mains Operated |