22873-003 Black Chrome 15 Light over Island Fitting with Multicoloured Glasses
-15 %
22873-003 Black Chrome 15 Light over Island Fitting with Multicoloured Glasses
Day
Hour
Min
Sec
€619.67
€729.00
You save: €109.33
Ex Tax: €503.80
- Model: 22873-003
1524 views
This stunning 15 light over island fitting with high shine electro-plated glass shades in copper, dark copper and bronze. A perfect feature over a breakfast bar or long dining table. Height is adjustable with a maximum height of 90cm.
| Product Info | |
| Product Code | 22873-003 |
| Maximum Wattage (W) | 10W |
| Dimensions | |
| Depth (cm) | 12 cm |
| Maximum Height (cm) | 90 cm |
| Minimum Height (cm) | 36 cm |
| Width (cm) | 75 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Lamp Holder Type | G4 |
| Number of Lights | 15 |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Chrome, Black |
| Frame / Base Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | Multi-Coloured |
| Shade / Diffuser Material | Glass |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 2 (Double Insulated) |
| IP Rating | IP20 |
| Switch Type | Mains Operated |