58912-003 Black Chrome 30 Light Cluster Pendant with Multicoloured Glasses
-15 %
58912-003 Black Chrome 30 Light Cluster Pendant with Multicoloured Glasses
Day
Hour
Min
Sec
€1,852.13
€2,179.00
You save: €326.87
Ex Tax: €1,505.80
- Model: 58912-003
1542 views
This is an elegant cluster of high-shine electro-plated glass shades in varying shades of copper. Height adjustable with a maximum height of 3 meters, our Aurelia pendant also comes in two other sizes making it the perfect statement piece for any living space.
| Product Info | |
| Product Code | 58912-003 |
| Maximum Wattage (W) | 2W |
| Dimensions | |
| Diameter (cm) | 65 cm |
| Maximum Height (cm) | 300 cm |
| Minimum Height (cm) | 80 cm |
| Bulb | |
| Energy Efficiency Class | F |
| Bulb Included | Yes |
| Lamp Holder Type | G4 |
| Lumens Output | 200 lm |
| Number of Lights | 30 |
| Type of Included Bulb | LED (changeable) |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Chrome, Black |
| Frame / Base Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | Multi-Coloured |
| Shade / Diffuser Material | Glass |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 2 (Double Insulated) |
| IP Rating | IP20 |
| Switch Type | Mains Operated |