37853-003 Black Chrome 15 Light Cluster Pendant with Multicoloured Glasses
-15 %
37853-003 Black Chrome 15 Light Cluster Pendant with Multicoloured Glasses
Day
Hour
Min
Sec
€611.99
€720.00
You save: €108.01
Ex Tax: €497.55
- Model: 37853-003
2746 views
This stunning 15-light spiral cluster pendant with high shine electroplated glass shades in copper, dark copper and bronze. Height is adjustable, with a maximum height of 1.5 meters.
| Product Info | |
| Product Code | 37853-003 |
| Maximum Wattage (W) | 10W |
| Dimensions | |
| Diameter (cm) | 35 cm |
| Maximum Height (cm) | 150 cm |
| Minimum Height (cm) | 38 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Lamp Holder Type | G4 |
| Number of Lights | 15 |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Chrome, Black |
| Frame / Base Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | Multi-Coloured |
| Shade / Diffuser Material | Glass |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 2 (Double Insulated) |
| IP Rating | IP20 |
| Switch Type | Mains Operated |