51999-003 Flush with Ivory Shade & Diffuser
-15 %
51999-003 Flush with Ivory Shade & Diffuser
Day
Hour
Min
Sec
€348.52
€410.00
You save: €61.48
Ex Tax: €283.35
- Model: 51999-003
1341 views
Light bulb(s) not included
The minimalistic flush 6-light features a round drum shade with a frosted acrylic diffuser that produces a lovely soft light when lit. Matching 3-light or 4-light flush ceiling light available with a grey or ivory shade.
| Product Info | |
| Product Code | 51999-003 |
| Maximum Wattage (W) | 60W |
| Dimensions | |
| Diameter (cm) | 80 cm |
| Height (cm) | 18 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Lamp Holder Type | E27 |
| Number of Lights | 6 |
| Product Finish | |
| Shade / Diffuser Colour | White, Cream / Ivory |
| Shade / Diffuser Material | Fabric / Organza, Acrylic / Plastic |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 1 |
| IP Rating | IP20 |
| Switch Type | Mains Operated |