52001-003 Flush with Ivory Shade & Diffuser
-15 %
52001-003 Flush with Ivory Shade & Diffuser
Day
Hour
Min
Sec
€227.80
€268.00
You save: €40.20
Ex Tax: €185.20
- Model: 52001-003
1485 views
Light bulb(s) not included
The minimalistic flush 4-light features a round drum shade with a frosted acrylic diffuser that produces a lovely soft light when lit. Matching 3-light or 6-light ceiling light available with a grey or ivory shade.
| Product Info | |
| Product Code | 52001-003 |
| Maximum Wattage (W) | 60W |
| Dimensions | |
| Diameter (cm) | 60 cm |
| Height (cm) | 16 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Lamp Holder Type | E27 |
| Number of Lights | 4 |
| Product Finish | |
| Shade / Diffuser Colour | White, Cream / Ivory |
| Shade / Diffuser Material | Fabric / Organza, Acrylic / Plastic |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 1 |
| IP Rating | IP20 |
| Switch Type | Mains Operated |