64990-003 Chrome 7 Light Cluster Pendant with Smoked Mirrored Glasses
-15 %
64990-003 Chrome 7 Light Cluster Pendant with Smoked Mirrored Glasses
Day
Hour
Min
Sec
€242.25
€285.00
You save: €42.75
Ex Tax: €196.95
- Model: 64990-003
959 views
Light bulb(s) not included
A seven light cluster pendant with a polished chrome ceiling plate, black fabric cables and black smoked mirrored shades. The cluster pendant can be hung with the glass all at the same level creating a bunching effect or can be adjusted with the help of your electrician to have the glass at different levels for a different look. However you like to set up this cluster pendant it looks great over a dining table, or as a stairwell light. Also available with opal glass for a softer look.
| Product Info | |
| Product Code | 64990-003 |
| Maximum Wattage (W) | 28W |
| Dimensions | |
| Diameter (cm) | 30 cm |
| Maximum Height (cm) | 108 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Lamp Holder Type | G9 |
| Number of Lights | 7 |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Chrome |
| Frame / Base Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | Smoky , Mirrored |
| Shade / Diffuser Material | Glass |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 2 (Double Insulated) |
| IP Rating | IP20 |
| Switch Type | Mains Operated |