67872-003 Chrome 7 Light Cluster with Dimple Multicoloured Glasses
-15 %
67872-003 Chrome 7 Light Cluster with Dimple Multicoloured Glasses
Day
Hour
Min
Sec
€425.83
€501.00
You save: €75.17
Ex Tax: €346.20
- Model: 67872-003
633 views
Light bulb(s) not included
A seven-light cluster pendant with a polished chrome ceiling plate, black fabric cables and oversized glass dimple shades in a mix of pink, amber and green. This cluster pendant can be hung with the glass all at the same level creating a bunching effect, or it can be adjusted with the help of your electrician to have the glass at different levels for a different look. However you like to set up the cluster pendant, it looks great over a dining table or as a stairwell light. Also available with opal glass for a softer look.
| Product Info | |
| Product Code | 67872-003 |
| Maximum Wattage (W) | 40W |
| Dimensions | |
| Diameter (cm) | 35 cm |
| Height (cm) | 125 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Lamp Holder Type | G9 |
| Number of Lights | 7 |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Chrome |
| Frame / Base Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | Multi-Coloured |
| Shade / Diffuser Material | Glass |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 2 (Double Insulated) |
| IP Rating | IP20 |
| Switch Type | Mains Operated |