71192-003 Polished Bronze Pendant with Clear Ribbed Glass
-15 %
71192-003 Polished Bronze Pendant with Clear Ribbed Glass
Day
Hour
Min
Sec
€84.99
€100.00
You save: €15.01
Ex Tax: €69.10
- Model: 71192-003
1077 views
Light bulb(s) not included
The Pendant Polished Bronze and Glass is a beautiful large-scale pendant light with elegant slender ribbed glass shades. The pendant light features a black braided cable and is height adjustable on installation. The pendant light looks great paired with our vintage tube lamps (sold separately). The pendant light looks great when multiple single pendants are hung in a group. The pendant light takes a single E27 (ES) long bulb (not supplied).
| Product Info | |
| Product Code | 71192-003 |
| Maximum Wattage (W) | LED 10W |
| Dimensions | |
| Diameter (cm) | 12 cm |
| Maximum Height (cm) | 140 cm |
| Minimum Height (cm) | 36 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Lamp Holder Type | E27 |
| Number of Lights | 1 |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Brown / Bronze |
| Frame / Base Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | Transparent / Clear |
| Shade / Diffuser Material | Glass |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 2 (Double Insulated) |
| IP Rating | IP20 |
| Switch Type | Mains Operated |