71193-003 Polished Bronze 5 Light Cluster Pendant with Clear Ribbed Glasses
-15 %
71193-003 Polished Bronze 5 Light Cluster Pendant with Clear Ribbed Glasses
Day
Hour
Min
Sec
€306.02
€360.00
You save: €53.98
Ex Tax: €248.80
- Model: 71193-003
1068 views
Light bulb(s) not included
The 5 Light Cluster Pendant Polished Bronze and Glass is a large scale cluster pendant with elegant, slender ribbed glass shades. The cluster pendant looks great hung low over a dining table or in a stairwell. The cluster pendant features a black braided cable and is height adjustable on installation. The cluster pendant takes five E27 (ES) long bulbs (not supplied).
| Product Info | |
| Product Code | 71193-003 |
| Maximum Wattage (W) | LED 10W |
| Dimensions | |
| Diameter (cm) | 34 cm |
| Maximum Height (cm) | 250 cm |
| Minimum Height (cm) | 36 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Lamp Holder Type | E27 |
| Number of Lights | 5 |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Brown / Bronze |
| Frame / Base Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | Transparent / Clear |
| Shade / Diffuser Material | Glass |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 2 (Double Insulated) |
| IP Rating | IP20 |
| Switch Type | Mains Operated |