71195-003 Polished Bronze 11 Light over Island Fitting with Clear Ribbed Glasses
-15 %
71195-003 Polished Bronze 11 Light over Island Fitting with Clear Ribbed Glasses
Day
Hour
Min
Sec
€626.44
€737.00
You save: €110.56
Ex Tax: €509.30
- Model: 71195-003
823 views
Light bulb(s) not included
The 11 Light Bar Polished Bronze and Glass is a beautiful large scale bar pendant with elegant, slender ribbed glass shades. The bar pendant looks great on a kitchen island, peninsular or dining table. The bar pendant features a black braided cable and is height adjustable on installation. The bar pendant takes eleven E27 (ES) long bulbs (not supplied)
| Product Info | |
| Product Code | 71195-003 |
| Maximum Wattage (W) | LED 10W |
| Dimensions | |
| Maximum Height (cm) | 190 cm |
| Minimum Height (cm) | 36 cm |
| Width (cm) | 23 cm |
| Length (cm) | 81 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Lamp Holder Type | E27 |
| Number of Lights | 11 |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Brown / Bronze |
| Frame / Base Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | Transparent / Clear |
| Shade / Diffuser Material | Glass |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 2 (Double Insulated) |
| IP Rating | IP20 |
| Switch Type | Mains Operated |