71436-003 Satin Nickel Pendant with Ribbed Glass
-20 %
71436-003 Satin Nickel Pendant with Ribbed Glass
Day
Hour
Min
Sec
€95.20
€119.00
You save: €23.80
Ex Tax: €77.40
- Model: 71436-003
855 views
Light bulb(s) not included
The Pendant Satin Nickel and Ribbed Glass is a contemporary ribbed glass pendant with a nod to industrial chic. The pendant features a satin nickel frame and grey braided cable. The pendant is height adjustable on installation, allowing you to adjust the height to your preference. The pendant takes a single E27 (ES) bulb (not supplied).
| Product Info | |
| Product Code | 71436-003 |
| Maximum Wattage (W) | LED 10W |
| Dimensions | |
| Diameter (cm) | 26 cm |
| Maximum Height (cm) | 120 cm |
| Minimum Height (cm) | 30 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Lamp Holder Type | E27 |
| Number of Lights | 1 |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Nickel |
| Frame / Base Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | Transparent / Clear |
| Shade / Diffuser Material | Glass |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 2 (Double Insulated) |
| IP Rating | IP20 |
| Switch Type | Mains Operated |