71437-003 Satin Nickel Semi Flush with Ribbed Glass
-20 %
71437-003 Satin Nickel Semi Flush with Ribbed Glass
Day
Hour
Min
Sec
€88.81
€111.00
You save: €22.19
Ex Tax: €72.20
- Model: 71437-003
952 views
Light bulb(s) not included
The Semi-Flush Satin Nickel and Ribbed Glass is a contemporary semi-flush fitting with a nod to industrial chic. It features stylish ribbed glass with a subtle nod to industrial style. The low profile design makes the Semi-flush suitable for low ceilings. The semi-flush is perfect for the kitchen, dining room or entrance hall. The semi-flush takes a single E27 (ES) bulb (not supplied).
| Product Info | |
| Product Code | 71437-003 |
| Maximum Wattage (W) | LED 10W |
| Dimensions | |
| Diameter (cm) | 26 cm |
| Height (cm) | 29 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Lamp Holder Type | E27 |
| Number of Lights | 1 |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Nickel |
| Frame / Base Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | Transparent / Clear |
| Shade / Diffuser Material | Glass |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 2 (Double Insulated) |
| IP Rating | IP20 |
| Switch Type | Mains Operated |