79076-006 Satin Brass Pendant with Smoked Swirled Glass
79076-006 Satin Brass Pendant with Smoked Swirled Glass
Day
Hour
Min
Sec
€56.09
€66.00
You save: €9.91
Ex Tax: €45.60
- Model: 79076-006
30 views
Light bulb(s) not included
The Pendant captures light like liquid poetry, with its distinctive swirled glass globe creating mesmerising patterns that dance across your walls. The satin brass detailing adds warmth and sophistication, while the smoked glass filters light into a soft, atmospheric glow with beautiful textural detail. The oval ribbed form is particularly striking above dining tables, where it creates intimate pools of light, or suspended over kitchen islands, where the interplay of brass and tinted glass adds refined character.
| Product Info | |
| Product Code | 79076-006 |
| Maximum Wattage (W) | LED 7W |
| Dimensions | |
| Diameter (cm) | 16 cm |
| Maximum Height (cm) | 120 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Lamp Holder Type | E14 |
| Number of Lights | 1 |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Brass |
| Frame / Base Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | Smoky |
| Shade / Diffuser Material | Glass |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 2 (Double Insulated) |
| IP Rating | IP20 |
| Switch Type | Mains Operated |