79077-006 Satin Brass 3 Light Cluster Pendant with Multicoloured Swirled Glass
79077-006 Satin Brass 3 Light Cluster Pendant with Multicoloured Swirled Glass
Day
Hour
Min
Sec
€169.13
€199.00
You save: €29.87
Ex Tax: €137.50
- Model: 79077-006
56 views
Light bulb(s) not included
The Multi-Drop Pendant features three swirled glass globes in clear, smoked, and champagne finishes, suspended from an elegant satin brass fitting. Each shade offers distinct light characteristics, creating beautifully layered illumination with subtle texture and visual interest. The warm brass detailing complements the mixed glass tones, making it ideal for contemporary dining rooms and open-plan spaces. The perfect statement lighting in grand interiors.
| Product Info | |
| Product Code | 79077-006 |
| Maximum Wattage (W) | LED 7W |
| Dimensions | |
| Diameter (cm) | 25 cm |
| Maximum Height (cm) | 120 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Lamp Holder Type | E14 |
| Number of Lights | 3 |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Brass |
| Frame / Base Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | Smoky , Amber / Champagne, Transparent / Clear |
| Shade / Diffuser Material | Glass |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 1 |
| IP Rating | IP20 |
| Switch Type | Mains Operated |