79703-003 Chrome 2 Light Wall Lamp with Smoked Ribbed Glass
79703-003 Chrome 2 Light Wall Lamp with Smoked Ribbed Glass
€243.00
Ex Tax: €197.56
- Model: 79703-003
2 views
Light bulb(s) not included
The 2-light wall light combines sleek design with modern glamour. Ribbed smoked glass rods are framed in polished chrome, creating a play of light and reflection that diffuses a soft, ambient glow. Compact yet striking, it makes an elegant feature in hallways, bedrooms, or living spaces.
| Product Info | |
| Product Code | 79703-003 |
| Maximum Wattage (W) | LED 7W |
| Dimensions | |
| Depth (cm) | 18 cm |
| Height (cm) | 32 cm |
| Width (cm) | 30 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Lamp Holder Type | E14 |
| Number of Lights | 2 |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Chrome |
| Frame / Base Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | Smoky , Chrome |
| Shade / Diffuser Material | Glass, Metal |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 2 (Double Insulated) |
| IP Rating | IP20 |
| Switch Type | Mains Operated |