79705-003 Chrome 12 Light Centre Fitting with Smoked Ribbed Glass
79705-003 Chrome 12 Light Centre Fitting with Smoked Ribbed Glass
€821.00
Ex Tax: €667.48
- Model: 79705-003
2 views
Light bulb(s) not included
The 12 light pendant in polished chrome and smoked glass brings contemporary glamour with refined elegance. Oversized ribbed smoked glass rods encircle a sleek chrome ring, casting a softly diffused glow with subtle architectural detail. The polished chrome interior enhances the reflections, creating a floating glass effect that adds depth and sophistication. Suspended on a 1.5m chain for adjustable height, this striking pendant is ideal for dining rooms, lounges, or hallways where statement lighting with modern edge is desired. Height is adjustable at the point of installation (56-200cm).
| Product Info | |
| Product Code | 79705-003 |
| Maximum Wattage (W) | LED 7W |
| Dimensions | |
| Diameter (cm) | 50 cm |
| Maximum Height (cm) | 200 cm |
| Minimum Height (cm) | 56 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Lamp Holder Type | E14 |
| Number of Lights | 12 |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Chrome |
| Frame / Base Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | Smoky , Chrome |
| Shade / Diffuser Material | Glass, Metal |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 1 |
| IP Rating | IP20 |
| Switch Type | Mains Operated |