79857-005 Antique Brass 2 Light Wall Lamp with Clear & White Glass
79857-005 Antique Brass 2 Light Wall Lamp with Clear & White Glass
Day
Hour
Min
Sec
€61.20
€72.00
You save: €10.80
Ex Tax: €49.76
- Model: 79857-005
8 views
Light bulb(s) not included
Add a touch of timeless elegance to your bathroom with this twin wall light, featuring a sophisticated antique brass finish and dual ribbed glass shades. The cylindrical, fluted glass diffusers soften the light for a warm, ambient glow, perfect for mirror-side or vanity lighting. A classic pull cord switch adds practical functionality while enhancing the fixture’s vintage charm.
| Product Info | |
| Product Code | 79857-005 |
| Maximum Wattage (W) | LED 3.5W |
| Dimensions | |
| Depth (cm) | 10 cm |
| Height (cm) | 10 cm |
| Width (cm) | 25 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Lamp Holder Type | G9 |
| Number of Lights | 2 |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Antique Brass |
| Frame / Base Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | Transparent / Clear, White |
| Shade / Diffuser Material | Glass |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 1 |
| IP Rating | IP44 |
| Switch Type | Pull Cord Switch |