79871-005 Painted Gold Floor Lamp with Off-White Shade
79871-005 Painted Gold Floor Lamp with Off-White Shade
Day
Hour
Min
Sec
€331.50
€390.00
You save: €58.50
Ex Tax: €269.51
- Model: 79871-005
6 views
Light bulb(s) not included
This sophisticated floor lamp showcases a sleek, modern design with a striking gold metal frame shaped in a graceful “X” formation. Its geometric silhouette brings an artistic touch to any space, while the rectangular fabric shade in a soft neutral hue casts a warm, ambient light.
| Product Info | |
| Product Code | 79871-005 |
| Maximum Wattage (W) | LED 10W |
| Dimensions | |
| Height (cm) | 160 cm |
| Width (cm) | 26.5 cm |
| Length (cm) | 52 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Lamp Holder Type | E27 |
| Number of Lights | 2 |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Gold |
| Frame / Base Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | White |
| Shade / Diffuser Material | Fabric / Organza |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 2 (Double Insulated) |
| IP Rating | IP20 |
| Switch Type | Foot Switch |