79872-005 Painted Gold Table Lamp with Off-White Shade
79872-005 Painted Gold Table Lamp with Off-White Shade
Day
Hour
Min
Sec
€165.75
€195.00
You save: €29.25
Ex Tax: €134.76
- Model: 79872-005
8 views
Light bulb(s) not included
This elegant table lamp features a contemporary design with a striking gold metal base in an intersecting “X” shape, exuding modern sophistication. The lamp is topped with a rectangular fabric shade in a soft, neutral tone that diffuses light beautifully, creating a warm and inviting glow.
| Product Info | |
| Product Code | 79872-005 |
| Maximum Wattage (W) | LED 10W |
| Dimensions | |
| Height (cm) | 66.8 cm |
| Width (cm) | 18 cm |
| Length (cm) | 40 cm |
| Bulb | |
| Bulb Included | No |
| Lamp Holder Type | E27 |
| Number of Lights | 1 |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Gold |
| Frame / Base Material | Metal |
| Shade / Diffuser Colour | White |
| Shade / Diffuser Material | Fabric / Organza |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 2 (Double Insulated) |
| IP Rating | IP20 |
| Switch Type | Rocker Switch |