80081-001 Matt Black CCT Bollard IP65
80081-001 Matt Black CCT Bollard IP65
€136.00
Ex Tax: €110.57
- Model: 80081-001
4 views
The bollard is the latest to be added to the range. Featuring integrated COB technology, its stylish, matt black finish means it suits an array of exterior decors, and it is IP65 rated, ensuring protection against water intrusion. Comes complete with CCT switch enabling choice of 3000K, 4000K and 6500K colour temperature options.
| Product Info | |
| Product Code | 80081-001 |
| Maximum Wattage (W) | LED 9W |
| Dimensions | |
| Depth (cm) | 14.3 cm |
| Height (cm) | 80 cm |
| Width (cm) | 15.3 cm |
| Bulb | |
| Energy Efficiency Class | F |
| Bulb Included | Yes |
| Colour Temperature (Kelvin) | Warm White , Day Light , Natural White |
| Lamp Holder Type | Integrated LED |
| Lumens Output | 300 lm |
| Number of Lights | 1 |
| Type of Included Bulb | LED (build-in) |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Black |
| Frame / Base Material | Metal |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 2 (Double Insulated) |
| Extras | CCT - Colour Changing Technology |
| IP Rating | IP65 |
| Switch Type | Mains Operated |