80082-001 LED Matt Black Up&Down CCT Twin Wall Lamp
80082-001 LED Matt Black Up&Down CCT Twin Wall Lamp
€85.00
Ex Tax: €69.11
- Model: 80082-001
2 views
The CCT is an integrated twin LED wall light which can be adjusted to ensure precise light projection. Angled shutters allow you to direct or diffuse light to a stunning effect. Its stylish, matt black finish means it suits an array of home decors, and it is IP65 rated, ensuring protection against water intrusion. Comes complete with CCT switch enabling choice of 3000K, 4000K and 6500K colour temperature options.
| Product Info | |
| Product Code | 80082-001 |
| Maximum Wattage (W) | LED 20W |
| Dimensions | |
| Depth (cm) | 10 cm |
| Height (cm) | 10 cm |
| Width (cm) | 20 cm |
| Bulb | |
| Energy Efficiency Class | F |
| Bulb Included | Yes |
| Colour Temperature (Kelvin) | Warm White , Day Light , Natural White |
| Lamp Holder Type | Integrated LED |
| Lumens Output | 950 lm |
| Number of Lights | 2 |
| Type of Included Bulb | LED (build-in) |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Black |
| Frame / Base Material | Metal |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 1 |
| Extras | CCT - Colour Changing Technology |
| IP Rating | IP65 |
| Switch Type | Mains Operated |