80089-001 Black Up&Down CCT Wall Lamp with PIR/Photocell Sensor
- Model: 80089-001
The CCT is an integrated LED wall light with a built-in PIR and photocell, which can be adjusted to ensure precise light projection. Angled shutters allow you to direct or diffuse light to a stunning effect. Its stylish, matt black finish means it suits an array of home decors, and it is IP54 rated, ensuring protection against water intrusion. Comes complete with CCT switch enabling choice of 3000K, 4000K and 6500K colour temperature options.
- PIR or Photocell Switchable
- Complete with built-in PIR – 120˚ detection angle, 6±2m maximum range with a 10±5 sec - 10±2 min timer function plus photocell function.
- CCT - Adjustable Colour Temperatures: Choose between different colour temperatures (3000K, 4000K, 6500K)
- switching the power ON/OFF twice within
- 3 seconds (Off-On-Off-On), the PIR detector will automatically change into PHOTOCELL MODE
| Product Info | |
| Product Code | 80089-001 |
| Maximum Wattage (W) | LED 10W |
| Dimensions | |
| Depth (cm) | 10.2 cm |
| Height (cm) | 15.1 cm |
| Width (cm) | 10 cm |
| Bulb | |
| Energy Efficiency Class | F |
| Bulb Included | Yes |
| Colour Temperature (Kelvin) | Warm White , Day Light , Natural White |
| Lamp Holder Type | Integrated LED |
| Lumens Output | 610 lm |
| Number of Lights | 1 |
| Type of Included Bulb | LED (build-in) |
| Product Finish | |
| Frame / Base Colour | Black |
| Frame / Base Material | Metal |
| Features | |
| Class of Insulation | Class 1 |
| Extras | Photocell, CCT - Colour Changing Technology |
| IP Rating | IP54 |
| Switch Type | Sensor |